podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Panama - wiza, ambasady, przepisy

Panama     
panama
Panama - podróże do PanamyPanama - mapa krajuPanama - spis artykułów i galeriiPanama - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjePanama - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaPanama - szczepienia, zdrowie, poradyPanama - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROPanama - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOPanama - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym między Polską a Panamą. Zgodnie z nią obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Każdy przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba gra­nicz­na może skrócić dozwolony pobyt cudzoziemca w Panamie do mniej niż 90 dni. Turystom zabrania się podejmowania jakiej­kolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest między­naro­dowe lub miejscowe prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Szczególną ostrożność powinni zachowywać na ulicach piesi. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierow­ców go nie ma. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.
Przepisy celne
Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w do­kumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kra­dzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obo­wiązu­je 5-procentowy podatek od usług i towarów przetwo­rzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.
Bezpieczeństwo
W stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych – Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Nie­zwykle niebezpieczny jest pas graniczący z Kolumbią (prowin­cja Darién), gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.
Przydatne informacje
· Odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Tak­sów­ki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.
· W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomo­wanych banków.
· System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z syste­mami w Polsce.
· Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele (są jednak zamknięte w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych.
· Energia elektryczna 110 V/60 Hz
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Panamie
Bella Vista, Calle 47, Edificio Vista Marina, Piso 2
Apartado Postal 0816-03505
Panamá, República de Panamá
tel.: (00-507) 263 62 54, 263 50 97
fax: (00-507) 223 37 17
e-mail: polamb@cwpanama.net
www.embajadadepolonia.net

Konsulat Honorowy RP w Colon
Konsul honorowy Jose Palermo (język hiszpański)
Colon, Calle 50, Edificio Discount Bank, piso 2
tel.: (00-507) 278 45 05, 278 45 14, 265 53 90
fax: (00-507) 278 45 54, 278 46 00
e-mail: jpalermot@hotmail.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Panamy
ul. Biedronki 13a, 02-946 Warszawa
tel. (22) 642 21 43
fax (0-22) 651 76 16
e-mail: panamaembassy@neostrada.pl